Патентована технологія Cad Ram це принципово нова техніка виготовлення вітражів, яка має велику кількість унікальних переваг перед класичною. Ця технологія значно розширила сферу звичних уявлень про можливості вітража та місця його застосування.

Імітації і справжні вітражі володіють рядом недоліків. Зображувальні можливості класичного вітража та сфера його застосування обмежені кількома факторами:

По-перше, дуже складно надати металевому каркасу строгу геометричну форму. Практично неможливі довгі прямі відрізки, ідеальні дуги, кола та овали.

По-друге, ті ж природні обмеження при роботі з металом і склом не дозволяють створювати вітражі з безліччю дрібних елементів.

По-третє, класичний вітраж неміцний, його неможливо вставити, скажемо, в двері, які часто відкриваються та закриваються, тому що металевий каркас зруйнується від вібрації.

Суть технології Cad Ram:

  1. На ціле скло наноситься надміцний полімерний контур (колір може бути золотим, безколірним, чорним, або білим – імітуючи при цьому класичний вітраж).
  2. Проміжки заливаються кольоровими полімерними лаками, які після застигання утворять на склі шар, що не видаляється.


Можливий контур будь-якого ступеня складності, тут можуть бути не тільки криволінійні, але й геометрично правильні елементи необхідного розміру (від декількох міліметрів до розмірів скла) і конфігурації. Лаки дозволяють передавати величезну кількість відтінків кольору залежно від концентрації й від процентного співвідношення вихідних пігментів. Крім звичайних пігментів, застосовуються й флуоресцентні. Всі матеріали не вицвітають, стійкі до перепадів температури й агресивного впливу зовнішнього середовища й ультрафіолету.

Для основи вітражу може бути використано будь-яке скло – звичайне поліроване, тоноване, візерункове з рельєфом, матове що спільно з нанесеним малюнком дає надзвичайний ефект, а також триплекс і безпечне загартоване скло, що надає їм унікальні фізичні характеристики й безпеку при експлуатації. Це дозволяє застосовувати вітражі в сходових маршах, стельових конструкціях. Використовуючи цю технологію в склопакеті ми отримуємо вітраж в сучасному металопластиковому або алюмінієвому вікні без ніяких перешкод. Розміри одного скла при виготовленні вітражів можуть досягати 2300 x 1200 мм при товщині скла або іншого матеріалу до 30 мм.

Вітражне скло можна вільно компонувати з окремих елементів, з огляду на можливість абсолютно точного стикування елементів контуру, так що розміри всієї композиції в цілому практично не обмежені по площі.

Ціна вітража, виконаного за технологією Cad Ram, залежить від розмірів скла, складності контуру, площі зафарбованої поверхні й кількості кольорів. У середньому, ціна у кілька разів менше, ніж на вітражі, виконаних з використанням інших технологій.

Все це відкриває перед вітражем широкі перспективи: тепер він стає із сугубо елітарного й штучного предмета розкоші доступним інтер’єрним рішенням.


Жодна з відомих технік виготовлення вітражів не дає подібного співвідношення ціни, строків, якості та можливостей застосування.

Додатковою перевагою технології Cad Ram є те, що контур або кольорове зображення можна наносити не тільки на скло. Несучим матеріалом може бути полікарбонат, зображення можна наносити на кахельну плитку, стельові панелі, на будь-яку плоску поверхню.

Вітражі, виконані за технологією Cad Ram, можуть прикрашати найрізноманітніші об'єкти:
© Олег Жак, 2012